U objednávek nad 499,- doprava Zásilkovnou ZDARMA

Udržitelná a etická výroba

 

 

UDRŽITELNÁ MÓDA

 

Někdy také označována jako pomalá móda "slow fashion" je pojem pod kterým se skrývá hned několik způsobů jak módu vidět z širšího úhlu pohledu a v souvislostech. Modní průmysl je hned po ropném průmyslu ten nejvíce znečišťující naší planetu. Nadměrná a hlavně dlouhodobě neudržitelná spotřeba vody i půdy a také nadměrné používání pesticidů při výrobě nejpoužívanější plodiny v textilním průmyslu (bavlny) má velký dopad na životní prostředí a přináší zdravotní rizika pro lidi kteří s bavlnou pracují, nebo ji třeba jen používají. Jedním z kroků k udržitelné módě je používání surovin a materiálů, které jsou vypěstovány a vyrobeny udržitelným způsobem, jsou to například organická bavlna, bambus, tencel, len, nebo konopí. Dalším takovým způsobem může být recyklace oblečení, zbytečně neplýtvat již vyrobeným kouskem a najít pro něj nové uplatnění. Dále lze použít recyklovaných materiálů jako jsou PET lahve, ze kterých lze vyrobit polyesterové oblečení. Upcyklace zase znamená že se k výrobě oblečení použije odpadní materiál, například zbytky bavlny při výrobě triček a podobně.

 

 

ETICKÁ VÝROBA

 

Vedle dopadu na životní prostředí, jsou největším problémem globální produkce oblečení špatné sociální a pracovní podmínky. Nucená a dětská práce, bez spravedlivého ohodnocení a za špatných až nebezpečných pracovních podmínek. Takhle se vyrábí "levné" oblečení z řetězců a tohle je opravdová cena za ně. Většina oblečení je vyráběna v rozvojových zemí jako je například Bangladéš, kde je ale textilní průmysl zároveň hlavní zdroj příjmů pro místní obyvatele. Proto místo bojkotování výrobků z těchto zemí, je vhodnější se zajímat o to za jakých podmínek bylo oblečení vyrobeno a podporovat to od férových výrobců.

 

 

MATERIÁLY

 

Organická bavlna se pěstuje dle standardů a norem pro ekologické zemědělství. Tyto standardy nepovolují užití syntetických hnojiv, pesticidů a geneticky modifikovaných plodin. Cílem ekologické produkce bavlny je vytvořit systém ekologického pěstování, který zamezí vzniku škod na životním prostředí v důsledku pěstování bavlny.

Pěstováním organické bavlny dochází k ochraně půdy před devastací, výraznému snížení spotřeby vody, zachování druhové diverzity, snížení uhlíkové stopy, podpoře životní úrovně místních farmářů.

Organická bavlna je odolnější než klasická bavlna, prodyšnější umožňuje pokožce lépe dýchat, vhodná pro citlivou pokožku a pro děti, zdravotně nezávadná, příjemná na dotek.

 

Bambus je odolná rostlina, která roste velmi rychle (až 1 metr denně) bez pesticidů, hnojiv nebo jiných chemických produktů, z tohoto důvodu se jedná o přirozeně udržitelnou rostlinu. S několika plodinami ročně vytváří bambus více kyslíku než jiné rostliny a omezuje erozi půdy. Proto je rostoucí bambus pro planetu prospěšný a zároveň je přirozeně organický.

 

 

 CERTIFIKÁTY

 

  

global-organic-textile-standard-gots

 

GOTS (Globální norma pro ekologické textilie) je uznávána jako přední světová norma pro zpracování textilií vyrobených z organických vláken. Definuje environmentální kritéria na vysoké úrovni v celém dodavatelském řetězci organických textilií a vyžaduje splnění sociálních kritérií.

www.global-standard.org

 

 

 

ocs-100-big

 

OCS 100 sleduje nákup, manipulaci a používání 100% certifikovaných vláken z organické bavlny v přízi, tkaninách a hotových výrobcích pomocí certifikátů pro továrny, které ještě nesplňují standard GOTS

www.textileexchange.org

 

 

 

ocs-blended-big

 

OCS BLENDED se používá pro výrobky, které obsahují minimálně 5% organické bavlny smíchané s konvenčními nebo syntetickými surovinami.

www.textileexchange.org

 

 

 

oeko-tex_logo_200px

 

OEKO-TEX 100 Standard se komplexně zabývá komponentou lidské ekologie textilních výrobků. Vyhodnocuje a kontroluje veškeré škodlivé látky přítomné ve zpracovaných textiliích, které jsou určeny pro styk se spotřebiteli.

www.oeko-tex.com

 

 

 

FWF-logo-5758-detail

 

Fair Wear Foundation (FWF) je nezisková organizace, která spolupracuje s výrobci oblečení a s vládami zemí, aby ověřovala dodržování pracovních podmínek stanovených mezinárodní organizací práce, případně je zlepšovala.

Znamená to tedy, že oblečení označené tímto logem bylo vyrobeno v souladu s pracovněprávními standardy a předpisy. 

Dnes je jejím členem více než osmdesát společností.

Zaměřuje se převážně na textilní výrobu v Číně, Indii, Turecku a Bangladéši.

www.fairwear.org